Chłodnictwo przemysłowe

Bardzo ważną częścią instalacji chłodzenia jest sieć rurociągów doprowadzająca czynnik chłodzący do miejsc wymagających obniżenia temperatury. W wielu aplikacjach z powodzeniem mogą być one budowane z tworzyw sztucznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do nas

Rurociągi z tworzyw sztucznych takich jak polietylen (PE) i polichlorku winylu (PVC-U) sprawdzają się w budowie funkcjonalnych instalacji chłodzenia z wykorzystaniem wody lodowej. Rurociągi z PE i PVC-U są odporne na korozję oraz pozwalają na stosowanie glikolu. W przypadku występowania ujemnych temperatur w instalacji, z powodzeniem może zostać ona wykonana z PE. Zarówno PE  jak i PVC-U, wyróżnia wysoka wytrzymałość ciśnieniowa, a w porównaniu z rurociągami stalowymi znacznie niższa waga oraz łatwiejszy montaż.

Szeroki zakres średnic oraz zaworów pozwala na dobór odpowiednich rozwiązań dla wielu aplikacji, a także osiągnięcie wymaganych parametrów pracy w każdym punkcie instalacji chłodzenia. Gama zaworów w ofercie Budmech pozwala na spełnienie wielu funkcji niezbędnych do poprawnego działania instalacji wody lodowej:

  • regulacja przepływu – zawory klapowe, membranowe, kątowe
  • odcięcie przepływu – zawory kulowe, klapowe ręczne
  • zabezpieczenie przez uderzeniami hydraulicznymi oraz przepływem wstecznym – zawory zwrotne
  • zmiana kierunku przepływu, rozdzielanie lub mieszanie – zawory trójdrożne
  • odpowietrzanie – zawory odpowietrzające

Zastosowanie instalacji wody lodowej

Instalacje wody lodowej znajdują zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych, serwerowniach, chłodzeniu maszyn oraz przemyśle, gdy wymagane jest obniżenie temperatury w procesie technologicznym. Instalacje wody lodowej są bardzo bezpieczne, szczególnie w porównaniu z freonowymi, ponieważ nawet przy wycieku medium nie powoduje to wpływu na środowisko. Jedynie przy zastosowaniu glikolu trzeba zachować zwiększone środki bezpieczeństwa dla osób mających z nim kontakt. Przemyślany projekt oraz dobór komponentów instalacji pozwala na łatwą modernizację lub rozbudowę instalacji, co można osiągnąć np. poprzez zastosowanie innowacyjnego systemu Netvitc, wykorzystującego połączenia zaciskowe.

Komponenty z PE oraz PVC-U sprawdzają się w budowie funkcjonalnych instalacji chłodzenia z wykorzystaniem wody lodowej. Rurociągi z polietylenu i polichlorku winylu są odporne na korozję oraz pozwalają na stosowanie glikolu. W przypadku występowania ujemnych temperatur w instalacji, z powodzeniem może zostać ona wykonana z polietylenu (PE). Zarówno PE, jak i PVC wyróżnia wysoka wytrzymałość ciśnieniowa, a w porównaniu z rurociągami stalowymi znacznie niższa waga oraz łatwiejszy montaż.

Dopełnieniem oferty skierowanej do budowy instalacji chłodniczych jest szeroki wybór zaworów pozwalających na precyzyjną regulację i bezpieczną eksploatację, jak również innowacyjny system Netvitc PVC o kompaktowej budowie, pozwalającej na łatwą przebudowę instalacji.

Elementy instalacji z PVC-U produkowane są zgodnie z normą PN-EN ISO-1452, a PE zgodnie z normą PN-EN 12201.

Przykładowe realizacje instalacji chłodniczych z wykorzystaniem produktów z naszej oferty:

Sprawdź inne realizacje