Baseny, SPA i fontanny

Do budowy basenów, tych najmniejszych przydomowych aż po największe aquaparki, niezbędne są rurociągu, którymi przepływa woda. Wymaga tego ciągły proces filtracji oraz kondycjonowania. W tego typu obiektach najczęściej stosowane są instalacje wykonane z klejonego PVC-U, które posiadają atesty PZH, potwierdzające możliwość stosowania w wodą pitną oraz są odporne na chlor w niej zawarty. Rurociągi wykonane z PVC-U są odporne na korozję i charakteryzują się trwałością, dodatkowo szeroki zakres dostępnych średnic czyni je najlepszym wyborem do basenów każdej wielkości.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do nas

W przypadku basenów zewnętrznych, gdzie rurociągu prowadzone są w gruncie najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie ich z polietylenu, który od lat sprawdza się w instalacjach wodociągowych. Szeroki zakres średnic, różne możliwości zgrzewania oraz brak wpływu na jakość wody, potwierdzony atestami powoduje, że PE jest bardzo często wykorzystywany w tego typu obiektach.

Elementy instalacji basenowych z PVC-U produkowane są zgodnie z normą PN EN ISO-1452 i dostępne w średnicach od 16 mm do 400 mm, dla ciśnienia od 6 do 16 bar. Instalacje z PE produkowane są zgodnie z normą PN-EN 12201 i dostępne w średnicach od 20 mm do 1200 mm.

Nieodłącznymi elementami rurociągów wodnych i nie inaczej jest w przypadku instalacji basenowych, są zawory, które pełnią bardzo istotne funkcje:

  • Zawory kulowe – pozwalają na odcinanie przepływu w miejscach gdzie wymagana jest konserwacja instalacji lub przełączenie obiegu.
  • Zawory motylkowe – podobnie jak zawory kulowe mogą służyć do odcinania przepływu, ale jednocześnie pozwalają na jego regulację.
  • Zawory trójdrogowe – służą do zmiany kierunku przepływu, mieszania i rozdzielania medium.

Powyższe zawory mogą być wyposażone w siłowniki elektryczne lub pneumatyczne – te drugie są najczęściej stosowane w instalacjach basenowych, przez co możliwa jest automatyzacja obsługi często bardzo rozbudowanych sieci. Dodatkowo montowane są zawory zwrotne i odpowietrzające, które zabezpieczają poprawną pracę instalacji.

Łatwość montażu, szeroki zakres średnic, odporność chemiczna i brak wpływu na jakość wody są najistotniejszymi właściwościami, które sprawiają, że rurociągi z tworzyw sztucznych najlepiej sprawdzają się w instalacjach basenowych.

Przykładowe realizacje instalacji basenowych z wykorzystaniem produktów z naszej oferty:

Sprawdź inne realizacje