Woda lodowa – najlepsza alternatywa dla instalacji freonowych

We współczesnym przemyśle częstym problemem jest duża ilość ciepła wydzielanego przez maszyny produkcyjne. Ciepło to może znacząco obniżyć sprawność pracujących urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić kontynuowanie produkcji. Dlatego w zakładach przemysłowych niezbędne jest zainstalowanie wydajnej instalacji chłodniczej. W naszym kraju wciąż dużą popularnością cieszą się instalacje freonowe. Jednak coraz więcej zakładów decyduje się na te wykorzystujące wodę lodową. Powód? Są one tańsze w utrzymaniu, bezawaryjne i bezpieczne dla środowiska.

Jak to działa?

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową przypomina w swojej budowie system ogrzewania. Jedyna różnica polega na tym, że nie jest zasilana gorącą ale zimną wodą wymieszaną z 35 – 40% roztworem glikolu. Parametry zasilania wynoszą najczęściej 7°C przy wejściu i 12°C –16ºC przy powrocie. Agregaty wody lodowej czyli tzw. „chillery” są źródłem chłodu dla potrzeb klimatyzacji. Chiller może być połączony bezpośrednio z chłodnicą umieszczoną w centrali wentylacyjnej lub z klimakonwektorami wentylatorowymi zamontowanymi w pomieszczeniu. Następstwem wywołania przepływu powietrza przez klimakonwektor w którym płynie woda lodowa, jest odebranie z niego ciepła, a tym samym wzrost temperatury wody lodowej o około 5 – 6°C. Agregaty wody lodowej mogą być montowane na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Niskie koszty

Woda lodowa to nic innego jak woda wymieszana z roztworem glikolu etylowego, a następnie schłodzona do temperatury ok. 7°C. W nowoczesnym przemyśle schłodzenie wody jest stosunkowo proste, dlatego woda lodowa może być stosowana jako czynnik chłodniczy w dużych halach produkcyjnych. Główną zaletą takich instalacji jest niski nakład finansowy związany z jej utrzymaniem. Koszty wynikają głównie z ceny energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pomp oraz siłowników sterujących. Praktyka pokazuje, że dobrze zaprojektowana i zrealizowana instalacja wykorzystująca wodę lodową działa równie sprawnie jak ta freonowa. Co więcej, taka instalacja jest znacznie tańsza w użytkowaniu, odznacza się większą bezawaryjnością i jest bezpieczna dla środowiska.

Transport wody lodowej rurami z PVC lub PE

Dopływ wody lodowej do odbiornika końcowego jest regulowany przez odpowiednio dobrany zespół zaworów wyrównujących ciśnienie na poszczególnych odcinkach. Do transportu wody lodowej najczęściej wykorzystuje się rury wykonane z tworzyw sztucznych, w tym przede wszystkim te z polichlorku winylu (PVC). Warto zaznaczyć, że w tego typu instalacjach można też zastosować rury wykonane z polietylenu (PE). Oba wspomniane materiały, w przeciwieństwie do np. stali, są odporne na korozję i działanie niskich temperatur, co sprawia, że idealnie nadają się do instalacji transportujących glikol.

Zobacz również: Budowa instalacji chłodniczej z wykorzystaniem elementów z PVC-U i PE na przykładzie hali produkcyjnej w woj. mazowieckim