Uruchamiamy system nawadniania. To już czas
Zima już za nami… Nadchodzi czas, aby uruchomić system nawadniania. Wbrew pozorom jest to czynność równie ważna, jak zamknięcie systemu jesienią. Oto sześć prostych kroków, które przyczynią się do efektywnej pracy Waszego systemu.
Krok 1. Przywróć system do stanu pierwotnego
Zainstaluj ponownie filtr oraz pompę, jeśli została zdemontowana na zimę. Podokręcaj cewki w elektrozaworach. Podłącz i uzupełnij mikrozraszacze.
Krok 2. Sterownik i pomiary elektryczne
Zanim włączysz wodę, skorzystaj z multimetru (jeśli Twój sterownik posiada taką funkcję). Zmierz natężenia prądu na cewkach elektrozaworów (przeciętnie cewki pracują z natężeniem 0,125-0,25A). Jeśli pomiar wykazuje większe wartości, może to oznaczać uszkodzenie cewki lub np. zawilgocenie styków i zwarcie. Sterownik zasygnalizuje również przerwanie przewodów. Jeśli to konieczne, popraw styki i wymień uszkodzone cewki.
Sprawdź komunikację i stan baterii w czujnikach bezprzewodowych.
Jeśli używasz sterownika inteligentnego, ustaw go w tryb pracy automatycznej. W sterowniku tradycyjnym sprawdź, czy programy nawadniania są zgodne z harmonogramem z projektu.
Krok 3. Sprawdź szczelność elektrozaworów
Z czasem membrany w elektrozaworach mogą rozciągać się i szczególnie po zimie zdarza się, że zawory zaczynają tracić szczelność. Mimo opróżnienia systemu na zimę zamarzająca woda może uszkodzić elektrozawór. Obejrzyj je dokładnie i wymień na nowe, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Krok 4. Płukanie systemu
Bardzo ważną czynnością jest dokładne wypłukanie systemu – nie chcemy przecież, aby osady z rur, czy zimujące w nich owady, pozatykały dysze zraszaczy lub linie kroplujące.
Otwórz końce linii kroplujących oraz rur zasilających mikrozraszacze. Uruchom wybraną sekcję i obficie wypłucz ją wodą. Uważaj, żeby po wyłączeniu brudna woda nie wlała się z powrotem do środka.
Wykręć dyszę z ostatniego zraszacza statycznego w sekcji i powtórz procedurę.
Dysze w zraszaczach rotacyjnych mają na tyle duże przekroje, że nie musimy się o nie martwić.
Krok 5. Konserwacja zraszaczy statycznych
Wymień uszkodzone zraszacze na te same modele tej samej marki.
Przez zimę część zraszaczy mogła się przekrzywić; ustaw je tak, aby wynurzały się pionowo.
Wykręć wszystkie dysze i przeczyść lub wymień filterki.
Przyjrzyj się pracy każdego zraszacza. Jeśli jakaś dysza jest przytkana, spróbuj ją delikatnie oczyścić np. wykałaczką lub miękką szczoteczką. Jeśli się nie da, po prostu wymień ją na nową; nie czyść „na siłę” – nawet niewielkie niewidoczne zadrapania pogorszą jakość pracy zraszacza, co może prowadzić do powstawania suchych plam.
Wyreguluj dysze zgodnie z założeniami z projektu.
Krok 6. Konserwacja zraszaczy rotacyjnych
Zraszacze rotacyjne są znacznie mniej wrażliwe na zabrudzenia niż zraszacze statyczne. Ich konserwacja sprowadza się tylko do ustawienia w pionie, sprawdzenia i wymiany uszkodzonych egzemplarzy oraz ewentualnej regulacji.
Sprawdź filtr w zraszaczu wtedy, gdy wyraźnie nie pracuje on tak, jak powinien. W takim przypadku uważaj przy składaniu zraszacza, aby nie nasypać do niego ziemi.