Oświetlenie ogrodowe, czyli ogród pełen magii
Czy chcesz, aby twój ogród miał niesamowity klimat? Uzyskasz go podświetlając drzewa oraz elementy małej architektury. Gra świateł i cieni nawet z najmniejszego ogrodu i o każdej porze roku stworzy wyjątkowe miejsce – z połyskującą taflą wody w przydomowym oczku lub błyszczącym w blasku lamp zimowym puchem. Kolorowe źródła światła ze zwykłego pnia “wyczarują” dla ciebie rzeźbę. Sprawdź, o czym pamiętać projektując oświetlenie ogrodowe.
Latarnie i latarenki tworzą baśniową aurę, ale też zapewniają bezpieczne poruszanie się. Nawet drobne punkty świetlne wyznaczą ciągi komunikacyjne czy oświetlą schody i inne przeszkody. W obiektach użyteczności publicznej kolorową wiązką można wyznaczać np. strefy parkingowe i odpowiednio oświetlać drogi dojazdowe.
Bezpieczeństwo w ogrodzie
Projektując oświetlenie w ogrodzie warto uwzględnić zastosowanie napięcia 12V. Takie rozwiązanie ma wiele zalet w stosunku do zasilania prądem z sieci (230V). Przede wszystkim jest w 100% bezpieczne – kontakt ze źródłem niskiego napięcia nie spowoduje najmniejszego uszczerbku na zdrowiu, nawet u dziecka, czy zwierzęcia. Właśnie z uwagi na względy bezpieczeństwa napięcie 12V bardzo często wykorzystywane jest do oświetlania oczek wodnych i basenów.
Mniejszy kłopot przy montażu
Instalacja niskiego napięcia nie wymaga zakopywania przewodów pod powierzchnią (można je ukryć np. pod żwirem czy korą dekoracyjną). Ponadto jest bardziej ekonomiczna i w zupełności wystarczająca, by w ogrodzie zrobiło się jaśniej. Wprawdzie najpierw trzeba zainwestować w transformator, który przetworzy prąd, a także grubsze kable, ale koszty eksploatacji będą znacznie niższe, niż w przypadku instalacji 230V.
Sprawdź również: Systemy nawadniania
Awaryjna wymiana żarówki
Wybierając oświetlenie ogrodowe warto zwrócić też uwagę na to, czy w razie awarii będziemy mogli wymienić źródło światła. Wprawdzie diody LED są długowieczne, ale nawet im zdarzają się usterki. Wymiana całej lampy jest nieekonomiczna i nie ekologiczna (większa ilość odpadów).
Ogród na pilota
Osobom, które oprócz zieleni kochają też nowinki technologiczne, stworzono system z czujnikami zmierzchu i ruchu sterowanymi pilotem. Dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod absolutną kontrolą, jeszcze ciekawszym rozwiązaniem będzie instalacja połączona ze smartfonem, który oprócz bieżącego podglądu umożliwi nam precyzyjne ustawienie poszczególnych czasów włączania i wyłączania lamp, tworzenia pętli czy scenariuszy.
Sprawdź również: Linia kroplująca
Łatwa rozbudowa
Decydując się na montaż oświetlenia w ogrodzie, dobrze zainwestować w system, który w przyszłości z łatwością rozbudujemy. Ułatwieniem będzie instalacja wyposażona w złączki, które umożliwią wpięcie się w dowolnym miejscu instalacji (pod warunkiem zastosowania dedykowanego przewodu).
Aby móc w pełni cieszyć się naszym ogrodem po zmroku, pamiętajmy też o zachowaniu pewnej rezerwy mocy w transformatorze.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam wybrać niezbędne urządzenia, a po montażu oświetlenia ogrodowego będziecie cieszyć się jego bezawaryjną pracą przez długi czas.