Krótki przewodnik po świecie mikroemiterów

Mikroemitery to produkty o niewielkich rozmiarach i szerokim spektrum zastosowań. Dzięki technologii kompensacji ciśnienia, szerokiemu wyborowi wydatków, zasięgów oraz sposobów dystrybucji wody, mikroemitery pozwalają dostosować system nawadniania do najprzeróżniejszych warunków.

Nawadnianie donic, skarp, pojedynczych roślin wrażliwych na zraszanie, klombów o niewielkich rozmiarach lub nieregularnych kształtach staje się dzięki mikroemiterom znacznie łatwiejsze. Niewielkie rozmiary mikroemiterów sprawiają, że instalację nawadniającą łatwo ukryć wśród roślin, przez co jest ona estetyczna i nie zaburza odbioru kompozycji zieleni. Wszystkie mikroemitery wymagają wody dobrej jakości, dlatego warto zadbać o odpowiednią filtrację.

Rodzaje mikroemiterów

Kroplowniki

Indywidualne kroplowniki to najbardziej precyzyjna forma dostarczania wody bezpośrednio do gleby w pobliżu roślin. Instalowane bezpośrednio „na rurze” lub szpilkach wbijanych w glebę – zasilane ze pomocą elastycznych wężyków –  sprawdzają się do podlewania drzew, krzewów, zielonych ścian, donic oraz grup lub pojedynczych roślin o sprecyzowanych potrzebach wodnych. Kroplowniki występują z regulowanym lub ze stałym wydatkiem wody – często z kompensacją ciśnienia. Kroplowniki na szpilkach, zasilane za pomocą wężyka, można łączyć szeregowo w niewielkie ciągi, co upraszcza instalację i czyni ją bardziej estetyczną.

Bubblery

Bubblery to emitery o dużych wydatkach, tworzące wodny parasol o małym zasięgu. Najczęściej używane do punktowego podlewania drzew i krzewów; mogą być również stosowane do nawadniania dużych donic.

Dużą zaletą bubblerów jest ich niewrażliwość na podmuchy wiatru. Znaczna intensywność wypływu wody powoduje skrócenie cyklu nawadniania, a możliwość pracy przy wysokich ciśnieniach pozwala na przekształcenie statycznych zraszaczy wynurzanych w niewielkich systemach nawadniania.

Mikrozraszacze

Mikrozraszacze to najbardziej zróżnicowana grupa mikroemiterów. Proponowane są dla pojedynczych grup roślin, rabat o nieregularnych kształtach czy obszarów wymagających równomiernego nawadniania niewielkim natężeniem opadu, np. skarp. Nawadnianie mikrozraszaczami korzystnie wpływa na rośliny preferujące zwilżanie, np. paprocie.

Pośród mikrozraszaczy wydzielić można dwie grupy:

  • Mikrozraszacze rotacyjne

Mikrozraszacze rotacyjne składają się z trzech podstawowych elementów:

  • Głowicy, tzw. ramki, która stanowi podstawę konstrukcji zraszacza,
  • Dyszy, której średnica otworu decyduje o wydatku zraszacza,
  • Wirnika – obrotowego elementu, który wprawiany jest w ruch strumieniem wody wypływającym z dyszy. Wirnik decyduje o wielkości kropel i intensywności opadu, formując kształt i wielkość wytwarzanego parasola wodnego.

Mikrozraszacze rotacyjne mogą być wyposażone w szereg dodatków – różnego rodzaju mocowania, antykapacz, kompensatora ciśnienia czy zaworek do regulacji przepływu.

Sprawdź również: Mikrozraszacz Hadar 7110

Mikrozraszacze rotacyjne są sugerowane do dużych rabat kwiatowych i ogrodów warzywnych; znajdują powszechne zastosowanie w rolnictwie. Bardzo niskie natężenie opadu (<3mm/h), szczególnie w połączeniu z technologią kompensacji ciśnienia, czyni je idealnym rozwiązaniem do nawadniania skarp i nasadzeń na glebach nieprzepuszczalnych.

  • Spray’e

Emitery, w których struga wody wypływając z dyszy trafia na statyczny element rozbijający ją i nadający pożądany kształt zraszania – zwykle koło 360° lub jego wycinek  180°, 90°;  dostępne są również tzw. dysze paskowe.

Podobnie jak kroplowniki mogą być instalowane bezpośrednio „na rurze” lub szpilce wbijanej w ziemię i zasilane elastycznym wężykiem.

Spray’e są dostępne z regulowanym lub stałym natężeniem wypływu – również z kompensacją ciśnienia. Spray’e tworzą drobnokroplisty opad o natężeniu 2,5 – 5mm/h.

Zamgławiacze

Zamgławiacze to emitery wytwarzające opad o bardzo małych rozmiarach kropli, stosowane głównie do zapewniania odpowiedniej wilgotności powietrza oraz kształtowania mikroklimatu.

Mogą być używane do podlewania podwieszanych koszy z roślinnością. Zamgławiacze instalowane jako zraszacze podwieszane w pewnej odległości nad gruntem, doskonale sprawdzają się do tworzenia stref o obniżonej temperaturze i wolnych od insektów, np. na tarasach czy w altanach ogrodowych. Stosując zamgławiacze trzeba mieć na uwadze ich wrażliwość na podmuchy i instalować je w miejscach osłoniętych od wiatru.

Minidrip

Minidrip to linia kroplująca o przekroju 6mm. Szczególnie sprawdza się na tarasach do nawadniania donic, gwarantując nawadnianie jedynie ich zawartości.

Niewielkie rozmiary linii Minidrip pozwalają łatwiej ukryć ją pomiędzy roślinami niż kroplowniki czy bubblery i uzyskać bardziej równomierny rozkład wilgotności.

W obszarach zieleni Minidrip sprawdza się do nawadniania pojedynczych roślin oraz niewielkich przeróbek istniejącego systemu dzięki możliwości bezpośredniego wpięcia w tradycyjną, pełnowymiarową linię kroplującą lub rurę. W celu osiągnięcia równomiernego wypływu zaleca się zasilanie z obu stron, a długość pojedynczego ciągu nie powinna przekraczać 5m.