Klapy zwrotne – rola i działanie
Zawory zwrotne klapowe, zwane też klapami zwrotnymi, znajdują zastosowanie głównie w systemach kanalizacyjnych, wodociągowych, basenowych, przemysłowych oraz spożywczych. Zabezpieczają instalacje przed cofnięciem się płynącego medium oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się falom uderzenia hydraulicznego.
Rozkład klap zwrotnych ustalany jest już na etapie projektowania instalacji. Jeśli zostanie źle zaplanowany, albo zastosowane będą nieodpowiednie zawory, może dojść do zakłócenia pracy rurociągu. Tego typu sytuacje mogą przysporzyć niepotrzebnych kosztów związanych z uszkodzeniem wrażliwych i drogich elementów instalacji, które trzeba będzie wymienić. Może też dojść do zalania pomieszczeń lub skażenia instalacji, co wiąże się z jeszcze większymi kosztami i przestojem pracy.
Zawór zwrotny klapowy – zastosowanie i działanie
Zawory zwrotne klapowe stosuje się z powodzeniem w systemach kanalizacyjnych, wodociągowych, basenowych, przemysłowych oraz spożywczych. Klapa zwrotna działa na zasadzie różnicy ciśnień po obu jej stronach. Jeśli ciśnienie przed klapą jest wyższe niż za nią, wtedy samoczynnie uchyla się i czynnik roboczy przepływa swobodnie. Jeśli ciśnienie za klapą jest wyższe, to zamyka się i następuje wstrzymanie wstecznego przepływu cieczy.
Zawory zwrotne klapowe – dostępne rozwiązania
W swojej ofercie posiadamy zarówno proste konstrukcyjnie międzykołnierzowe zawory zwrotne klapowe, jak i niespotykane rozwiązania, które poprzez możliwość wizualnej kontroli stanu zaworu zwiększają bezpieczną eksploatację instalacji.
Klapa zwrotna z PP
Najczęściej używanym modelem zaworu zwrotnego jest wersja ze swobodnie działającą klapą CKDN. Klapa zwrotna i korpus wykonano z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym (PPFV). W tym przypadku stosowany jest montaż międzykołnierzowy. Dzięki przemyślanemu projektowi konstrukcji, zawory te charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami przepływu. Ponadto niemożliwe jest wyrwanie klapy przez strumień przepływającej cieczy, co zdarza się w tańszych modelach dostępnych na rynku.
Klapa tego typu może być wyposażona w sprężynę ze stali nierdzewnej, która pełni rolę sytemu samozamykającego się oraz wskaźnik położenia. Różnica ciśnień w tym rozwiązaniu musi dodatkowo pokonać siłę sprężyny.
- Transparentna nasada z poliwęglanu
- Uszczelka NBR
- Sprężyna domykająca ze stali 304
- Wskaźnik położenia z PP
- Korpus z GFPP
- Oś klapy ze stali nierdzewnej
- Śruba mocująca ze stali nierdzewnej
- Klapa z GFPP
- Uszczelka EPDM
- Otwór pod śruby mocujące
Klapa zwrotna w systemie Netvitc
Innowacyjne rozwiązanie dla zaworu zwrotnego przedstawia model wykonany w systemie Netvitc. Pierwszą jego zaletą jest możliwość łączenia go za pomocą szerokiej gamy przyłączy, zarówno z PVC-U w systemie klejonym, jak i z PE do zgrzewania. Możliwy jest też montaż za pomocą połączenia kołnierzowego jak i również gwintowego.
Drugą zaletą tego zaworu jest jego korpus wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego – poliwęglanu, który może pełnić także funkcję wziernika. Ponadto przez korpus widać położenia klapy.