Filtracja w systemach nawadniania. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące filtrów do nawadniania. Odpowiemy na pytania czemu są potrzebne, jakie rodzaje filtrów są dostępne i do czego się nadają oraz jakie parametry wpływają na przepustowość filtrów. Dowiesz się również, jakie rodzaje przyłączy są dostępne i jak zamontować filtr.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy filtr jest potrzebny?
Filtr to urządzenia, które zatrzymują zawiesinę zawartą w wodzie. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zapychania się kroplowników, labiryntów i dysz mikrozraszaczy oraz zwiększają żywotność zraszaczy młoteczkowych. Filtry chronią również elektrozawory przed osadami i zmniejszają ryzyko ich niedomknięcia. Ponadto chronią zawory kulowe i inne elementy armatury przed niekorzystnym działaniem zawiesin.
Większość producentów produktów nawodnieniowych nie udziela gwarancji na swoje produkty jeśli w instalacji nie ma filtra wody.
Jaki rodzaj filtra wybrać?
- Filtry siatkowe: stosowane gdy woda jest czysta i filtr służy do zabezpieczenia instalacji „na wszelki wypadek”.
- Filtry dyskowe: stosowane wszędzie tam, gdzie w wodzie znajduje się zawiesina i woda wymaga filtrowania. Bez względu na źródło wody i jej czystość, filtry dyskowe zawsze polecamy do taśm nawadniających oraz emiterów (kroplowników) o małych wypływach .
- Filtry automatyczne: stosowane do dużych przepływów wód ze znaczną ilością zawiesiny (w tym wód powierzchniowych).
- Filtry piaskowe: stosowane do wód powierzchniowych, a także do wód powierzchniowych (ze stawu) zasilanych wodami z zawartością żelaza.
- Odżelaziacze (wysokie zbiorniki filtracyjne o warstwie piasku≥ 1m): stosowane do usuwania żelaza z wód podziemnych w procesie odżelaziania.
Co to jest filtr półautomatyczny?
Filtr półautomatyczny to odmiana filtra siatkowego w którym czyszczenie wkładu odbywa się bez konieczności otwierania filtra i przerywania procesu filtracji. W filtrze półautomatycznym Azud Spiral Clean zainstalowane są specjalne dysze które zasysają zgromadzony osad z powierzchni siatki filtracyjnej. Sam proces czyszczenia odbywa się ręcznie poprzez otwarcie zaworu spustowego i obrót korbą.
Do czego służy hydrocyklon?
Hydrocyklon jest urządzeniem do oddzielania ciężkich zawiesin z wody takich jak piaski i żwirki. Działa tym lepiej im cięższa jest zawiesina.
Jak dobrać wielkość (przepustowość) filtra?
Przepustowość filtra zależy od wielu czynników:
- wielkości przyłącza
- dokładności i powierzchni filtracji
- stopnia zabrudzenia wody
Podawana przez producentów przepustowość filtra to przepustowość maksymalna tzn. ile czystej wody jest w stanie przepuścić filtr. W praktyce lepiej kierować się powierzchnią filtracji – im brudniejsza woda tym powinna być większa. Przyjmuje się też, że czysty filtr nie powinien powodować strat ciśnienia większych niż ok 0,2bar
Więcej o doborze przepustowości można dowiedzieć się z naszych wpisów na Blogu.
Jak często należy czyścić filtr?
Przyjmuje się, że spadek ciśnienia w filtrze przy którym powinno się go czyścić nie powinno przekraczać 0,5Bar. Znaczy to że różnica ciśnień wskazywanych przez manometry zainstalowane przed i za filtrem powinna być ≤0,5Bar.
Jak usunąć kurzawkę z wody?
Pojęcie kurzawki w odniesieniu do zawiesin jest niejasne jednak najczęściej określa się tak drobne pyły i materiały ilaste. Są to zanieczyszczenia trudne do usunięcia i nie ma jednej sprawdzonej recepty. Ze względu jednak na łatwość zapychania filtrów rekomenduje się filtry automatyczne i półautomatyczne o dużej powierzchni filtracji.
INFORMACJI NA TEMAT FILTRACJI W SYTEMACH NAWADNIANIA UDZIELA: Wiktor Grabowski, Inżynier ds. Projektów, +48 721 212 133, wiktor.grabowski@budmech.pl