Chłodzenie wodą lodową w obiektach Data Center z zastosowaniem sytemu NETVITC® i wykorzystaniem zaworów motylkowych od Hidroten
Systemy połączeń rozłącznych dla rur PVC-U i rur PE w zakresie średnic od Dz90 (DN80) do Dz200 (DN175) oraz w zakresie ciśnień PN10 to rozwiązanie idealne dla Data Center.
W średniej i dużej wielkości obiektach typu Data Center do chłodzenia pomieszczeń IT zwykle stosowane są układy oparte na wodzie lodowej. Dla tego typu instalacji kluczowa jest łatwość oraz szybkość montażu i rozbudowy przy maksymalnej oszczędności miejsca. Zresztą o trudnościach związanych z prowadzeniem rurociągów wody lodowej, szczególnie przy dużych średnicach w obiektach typu Data Center, wiedzą wszyscy, którzy zetknęli się z tym problemem.
Unikatowy system rozłączny NETVITC®
Dodatkową komplikacją jest to, że bardzo często obiekty typu Data Center zaraz po wybudowaniu wyposażone są tylko w tzw. startowy pakiet infrastruktury IT, z założeniem późniejszej rozbudowy, czasem wręcz rekonfiguracji systemów, dokonywanej wraz z pojawianiem się nowych klientów czy potrzeb. Oczywistym rozwiązaniem przy tego typu problemach jawiły się rurowe systemy rozłączne, jednak ze względu na koszty, ich wykorzystanie było marginalne, w szczególności w zakresie średnic powyżej DN80.
Pojawienie się unikatowego systemu rozłącznego przeznaczonego dla rur PVC-U i rur PE o nazwie NETVITC®, od razu wzbudziło zainteresowanie projektantów, budowniczych i przede wszystkim użytkowników obiektów Data Center.
Funkcjonalności systemu NETVITC®
System NETVITC® łączy zalety rur z PVC-U i PE oraz układów rurowych rozłącznych, oferując kompletny system orurowania w bardzo atrakcyjnej cenie. Oczekiwania stawiane przed tym systemem potwierdziły jego zalety w kilku dużych instalacjach chłodzenia IT pracujących od wielu lat w Polsce.
Wykorzystanie rur w systemie NETVITC® rozwiązuje prawie wszystkie problemy związane z rozbudową czy przebudową instalacji wody lodowej w obiektach Data Center, szczególnie dla instalacji typu TIER III i TIER IV.
System NETVITC® szczególnie w wersji PVC-U (niepalny) posiada szereg funkcjonalności, bardzo cennych w obiektach zarówno typu Data Center jak i mniejszych obiektach oraz pomieszczeniach IT.
Opaski dociskowe sytemu NETVITC®
NETVITC® opiera się na wyjątkowym systemie połączeń, w którym opaska dociskowa łączy się pewnym i samouszczelniającym połączeniem z dwoma jednakowo profilowanymi końcówkami kształtek. Złącza posiadają także spore zdolności kompensacyjne, co przy stosunkowo niewielkiej rozszerzalności PVC-U, znacznie pomaga kompensować instalację.
Ważną funkcjonalnością, szczególnie w ograniczonych przestrzeniach podłóg podniesionych czy sufitów, jest możliwość obracania niedokręconych kształtek o pełne 360°, co umożliwia łatwiejsze prowadzenie i pomiar rurociągów w miejscach trudno dostępnych.
Szeroki wybór kształtek NETVITC®
System posiada pełną gamę kształtek pozwalających w łatwy sposób złożyć kompletny, pełno funkcyjny rurociąg wody lodowej. Po wcześniejszym połączeniu rur z kształtkami układ można złożyć z gotowych elementów, bez konieczności klejenia lub zgrzewania w obrębie pomieszczeń IT. Do najciekawszych kształtek należą kolana typu AIR, pozwalające na łatwe montowanie skutecznych odpowietrzaczy lub odwodnień.
Czwórniki instalacyjne
W obiektach Data Center, szczególnie w przypadku instalacji klasy TIER III, znakomicie sprawdzają się czwórniki NETVITC®, które łączą funkcjonalność i niewielkie wymiary z łatwością montażu – zwłaszcza w przestrzeniach podpodłogowych.
Filtry dokładne z wziernikami
Filtry dokładne NETVITC® są doskonałą alternatywą dla powszechnie stosowanych Y-filtrów, oferując wysoki stopień filtracji oraz łatwość demontażu i montażu. Zastosowanie przeźroczystej obudowy pozwala na łatwą ocenę zanieczyszczenia samego filtra oraz stanu płynu chłodniczego.
Zawory motylkowe
Dzięki zaletom połączenia NETVITC®, rurociągi z zaworami motylkowymi mogą być montowane znacznie bliżej ściany niż klapy kołnierzowe.
Każde połączenie NETVITC® z zaworem jest połączeniem niezależnym i pozwala na łatwy demontaż rurociągu z jednej strony klapy, bez konieczności spuszczania wody po obydwu stronach klapy. Ta cecha jest naprawdę bardzo przydatna w przypadku rekonfiguracji bądź rozbudowy systemów chłodzenia.
Autor: Maciej Żuk, Architekt układów grzewczych i chłodniczych
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat modernizacji oczyszczalni ścieków lub uzyskać szczegółowe informacje na temat projektu instalacji PVC lub PE, skontaktuj się z naszym ekspertem Łukaszem Piotrowskim.