Na ratunek lodowcom! – Światowy Dzień Wody w Budmech

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca.

Światowy Dzień Wody 2025 odbywa się pod hasłem „Na ratunek lodowcom”.

Lodowce są kluczowe dla życia na Ziemi – ich woda jest niezbędna do picia, rolnictwa, przemysłu, produkcji energii i utrzymania zdrowych ekosystemów. Szybkie topnienie lodowców powoduje niepewność w przepływach wody, co ma ogromny wpływ na ludzi i środowisko przyczyniając się do globalnego kryzysu wodnego.

Czy wiesz, że?

  • W 2023 roku lodowce straciły ponad 600 gigaton wody – to największa utrata zasobów zarejestrowana w ciągu ostatnich 50 lat.

  • Około 70% słodkiej wody na Ziemi znajduje się pod postacią śniegu lub lodu.

  • Prawie 2 miliardy ludzi polega na wodzie pochodzącej z lodowców, topniejącego śniegu i górskich spływów, używając jej do celów spożywczych, rolniczych oraz produkcji energii.

  • Wzmożone topnienie lodowców znacząco przyczynia się do globalnego wzrostu poziomu mórz – obecnie jest on o około 20 cm wyższy niż w 1900 roku.

  • Ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C może uratować lodowce w dwóch trzecich obszarów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ratowanie lodowców to strategia przetrwania – zarówno dla ludzi, jak i dla naszej planety.

Lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z ociepleniem planety pokrywa lodu kurczy się, co sprawia, że cykl wodny staje się mniej przewidywalny. Dla miliardów ludzi zmieniające się przepływy wody z topniejących lodowców oznaczają ryzyko powodzi, susz, osuwisk i podnoszenia się poziomu mórz. Wiele społeczności i ekosystemów stoi w obliczu poważnych zagrożeń. Dlatego ochrona lodowców musi być jednym z naszych priorytetów w walce ze zmianami klimatu. Musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, aby spowolnić proces topnienia lodowców. Jednocześnie powinniśmy zarządzać wodą z topniejących lodowców w sposób bardziej zrównoważony.

Światowy Dzień Wody ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Co więcej, w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem. Postępujący kryzys wodny to wynik zmian klimatycznych, w wyniku których dochodzi między innymi do topnienia lodowców.

Zasoby wody na Ziemi

  • Woda zajmuje 71% powierzchni Ziemi. Obejmuje przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora,
  • Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, woda morska nie nadaje się do spożycia ze względu na swoje zasolenie,
  • Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak większość z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach,
  • Tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne.

Woda w Polsce

 150 litrów w ciągu doby – to średnie zużycie wody na 1 osobę w Polsce. W USA to 575 litrów, a w Mozambiku – 5 litrów. Ze względu na zasobność wody, Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie.

Jak Polacy używają wody?

  • 36% do mycia się,
  • 15% do prania,
    10% do mycia naczyń,
  • 6% do sprzątania,
  • Tylko 3% do picia,
  • Aż 30% do celów sanitarnych!

Jak oszczędzać wodę?

Najprościej poprzez wybory których dokonujemy jako ludzie, pracownicy i konsumenci. Przypadające na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody to najlepsza okazja do zrobienia bilansu działań na rzecz jej oszczędzania. Koncepcja ta wpisuje się w działania firmy Budmech na rzecz promocji i rozwoju zrównoważonej gospodarki wodnej.